U.S. Army MWR
 


Artichoke in Bloom Blue Cloud Crackle Butterflies Journey KaSandra, Bohemian Style Necklace Old Glory


The results are in for the 2013 Arts and Crafts Contest! 

Download the PDF of the 2013 winners.

You can also view the 2013 winning entries on Pinterest


Accomplished Categories
 


Novice Categories
 


Accomplished - Ceramics

  • 1st Place: Myrna Hawkins - "Raku Face"
  • 2nd Place: SGT Bennett - "squirrel gathering nuts"
  • 3rd Place: Leslie Wood - "Woodland Creature Tuck"
  • Honorable Mention: Eloisa Armstrong - "Raku Koi Vessel"
  • Honorable Mention: Myrna Hawkins - "Raku Man"
  • Honorable Mention: SSG Brown - "Wood Fired Lidded Bowl"

Accomplished - Digital Art
 
  • 1st Place: Larry Noller - "Rakkassans Have Arrived"
  • 2nd Place: Kira Aynrina Miller - "Euphoria"



Accomplished - Drawings
 
  • 1st Place: Dolly Georgievea-Gode - "Wicked Potion"
  • 2nd Place: Dolly Georgievea-Gode - "The Drug Lords of Sugar"
  • 2nd Place:SPC Chezik - "french boy"
  • 3rd Place: Christina Taylor - "Azteca"
  • Honorable Mention: Dolly Georgievea-Gode - "Transcendence"
  • Honorable Mention: Andrew Washington - "The Way We Were"
  • Honorable Mention: Michelle Naragon - "Female Portrait"
  • Honorable Mention: Michelle Naragon - "Figure Study"
  • Honorable Mention: Christina Taylor - "Elisha"
  • Honorable Mention: Wanda White - "TheTalk"
Accomplished - Fibers and Textiles
 
  • 1st Place: Peggy Schadler - "Artichoke in Bloom"
  • 2nd Place: Caitlin Sappington - "Hanji Paper Dolls"
Accomplished - Glass
 
  • 1st Place: Ekaterina Reier - "UINTED STATES ARMY SEAL IN STAINED GLASS"
  • 2nd Place: Ekaterina Reier - "Warrior Maiden Slaying Dragon"
  • 3rd Place: Linda Zorichak - "The Real Jersey Shore"
  • Honorable Mention: Linda Zorichak - "Flower of the Lost Art"
  • Honorable Mention: Laurie Hartman - "Striped Menorah"
  • Honorable Mention: Laurie Hartman - "Geometric Hybrid"
Accomplished - Metals and Jewelry
 
  • 1st Place: Guzialia Reed - "KaSandra; Bohemian style necklace"
  • 2nd Place: Leslie Wood - "Monster Pendant One Eye"
  • 3rd Place: Myrna Hawkins - "Twisted Copper"
  • Honorable Mention: Guzialia Reed - "Laura, Bohemian style necklace"
  • Honorable Mention: Leslie Wood - "African Shield Series Copper Wheel"
Accomplished - Mixed Media
 
  • 1st Place: David Sohl - "Goodbye US Army Heidelberg"
  • 2nd Place: Peggy Schadler - "Beach on My Mind"
  • 3rd Place: Leslie Wood - "Monsters and Mechanicals Art Journal"
  • Honorable Mention: Dolly Georgieva-Gode - "Serene"
  • Honorable Mention:Mary Vonghom - "Mx4 (Marilyn Monroe Mixed Media"
  • Honorable Mention: Peggy Schadler - "Page"
  • Honorable Mention: Hanna Santos - "Friends"
  • Honorable Mention: Myrna Hawkins - "Redeemed"
  • Honorable Mention: Myrna Hawkins - "Never Forget"
  • Honorable Mention: SSG Brown - "Torn Hearts Monotype"
Accomplished - Paintings
 
  • 1st Place: David Sohl - "Europe"
  • 2nd Place: SPC Chezik - "nothing"
  • 3rd Place: SPC Fadavi - "RF2"
  • Honorable Mention: Dolly Georgieva-Gode - "Vibrant"
  • Honorable Mention: Andrew Washington - "Bessy"
  • Honorable Mention: Un Son Watson - "River in the Woods"
  • Honorable Mention: MSG Cervantez - "Emerging"
Accomplished - Wood
 
  • 1st Place: Mary Vonghom - "Barrack Barrack"
  • 3rd Place: Milton Smith - "Pet Coffin"
  • Honorable Mention: Milton Smith - "Korean House"
Novice - Ceramics
 
  • 1st Place: Peggy Schadler - "Blue Cloud Crackle"
  • 2nd Place: Ardyce Adams - "Sunbather"
  • 3rd Place: Ardyce Adams - "Spring Vase"
  • Honorable Mention: Yoko Komiya - "Paeon's healing powers"



Novice - Digital Art
 
  • 1st Place: Rodney Rodgers - "digital drawing"
  • 2nd Place: Peggy Schadler - "Red Hat lady"
  • 3rd Place: Erin McGowan - "Waiting For Her Soldier"
Novice - Drawings
 
  • 1st Place: SPC Gardiner - "Butterflies Journey"
  • 2nd Place: Shona Neary - "Connected Always"
  • 3rd Place: Jessica Vanzee - "Changing Time"
  • Honorable Mention: Sue Varog - "Whisper"
  • Honorable Mention: Louise Clutter - "the Little Army Brat"
  • Honorable Mention: Rachel Hitchcock - "Jacob"
Novice - Fibers and Textiles
 
  • 1st Place: Penny Doucette - "Getting Along"
  • 2nd Place: Ruth Porter - "Patriotic Star Quilt"
  • 3rd Place: Anne Rivera - "Nest"
  • Honorable Mention: Angela Kaehr - "Patriotic Shooting Stars"
  • Honorable Mention: Penny Doucette - "Cali"
  • Honorable Mention: Emma Hill - "Baby quilt in yellow and gray"
 
Novice - Glass
 
  • 1st Place: CW3 Stansbury - "Old Glory"
  • 2nd Place: Jeffrey Teska - "Oriental Dragon and Tiger"
  • 3rd Place: Hollie Vires - "Hisbiscus Garden"
Novice - Metals and Jewelry

  • 1st Place: Michael Suriani - "Sentry"
  • 2nd Place: Abigail Fay - "Paper My Way"
  • 3rd Place: Michael Suriani - "Angel Fish"
  • Honorable Mention: Abigail Fay - "Twisted"
Novice - Mixed Media
 
  • 1st Place: SSG Raby - "Army Cigar Box Guitar Tactical Kit"
  • 2nd Place: Sara Dunn - "Rococo" 
  • 3rd Place: Anne Rivera - "Fire and Earth"
  • Honorable Mention: Jessica Vanzee - "Unstable"
  • Honorable Mention: Jessica Vanzee - "Standing Out in a Crowd" 
Novice - Paintings
 
  • 1st Place: Sara Dunn - "Flags" 
  • 2nd Place: Jung Min Janey - "Summer Solace"
  • 3rd Place: Horst Lemley - "Seoul at Night"
  • Honorable Mention: CW2 Hardt - "Hovering Blackhawk"
  • Honorable Mention: Gee Wheeler - "Nature"
  • Honorable Mention: Jessica Vanzee - "Aging And Changing"
Novice - Wood
 
  • 1st Place: SFC Sayers - "Mission Style Cherry Bed"
  • 2nd Place: Stephen Wahlig - "Sal Spotted Spalted Sycamore"
  • 2nd Place: SFC Sayers - Dart Board Cabinet"
  • 3rd Place: SGT Hagemann - "Kyle's Cigar Box Ukulele"
  • Honorable Mention: Stephen Wahlig - "Fishin' Addiction"
  • Honorable Mention: Dakota Decker - "Native American Love Flute"
  • Honorable Mention: Michael Phillips - "Conoid Chair"
  • Honorable Mention: SFC Twyman - "carved spool"




©2014 ArmyMWR.com
 
Family and MWR on TwitterFacebook and YouTube     Bookmark and Share      Help