2017 WCAP Team Rosters

Boxing

Charles Leverette - Head Coach

SFC Reyes Marquez - Assistant Coach

SSG Quentin McCoy - Assistant Coach

 

1LT Selina Bocanegra - 132 lbs.

SGT Trey Alexander - 141 lbs.

SGT Naomi Graham - 165 lbs.

SGT Rianna Rios - 125 lbs.

SPC Jesse Cervantes - 201+ lbs.

SPC Adrian Tillman - 178 lbs.

SPC Charles Williams - 123 lbs.

PV2 Carlos Lebron - 141 lbs.

PVT Jajaira Gonzalez - 132 lbs.

 

Modern Pentathlon

LTC Daniel Browne - Running Coach

SSG Dennis Bowsher - Assistant Coach

 

SGT Nathan Schrimsher

SGT Logan Storie

PFC Isabella Isaksen

 

Para-Athletes

2LT David Garza - Soccer, Mid-Fielder / Defender

SFC Allan Armstrong - Triathlon

SFC Shaun Tichenor - Shooting

SFC Robert Brown - Track and Field, 100m / 200m / 400m

SSG Michael Lukow - Archery, Recurve

SSG Elizabeth Marks - Swimming, 100m / 200m Breaststroke

SGT Kevin Nguyen - Shooting, 10m Mixed Air Rifle Prone / 50m Prone

SPC Stephen Bracken - Seated Volleyball

 

Rugby Sevens

CPT Andrew Locke - Assistant Coach

 

CPT William Holder 

 

Shooting

SFC Keith Sanderson - Rapid Fire Pistol

 

Taekwondo

MSG David Bartlett - Head Coach

 

SPC Terrence Jennings - 68kg

PV2 Charles Buset - 63kg

PV2 David Kim - 54kg

PV2 Devon Lewis - 57kg

PV2 Niklas Poland - 74kg

 

Track and Field

LTC Sean Ryan - Running Coach

Scott Simmons - Running Coach

 

SSG John Nunn - 20k and 50k Race Walk

SGT Hillary Bor - 3,000m Steeplechase

SGT Elkanah Kibet - Marathon

SGT Augustus Maiyo - Marathon

SPC Emmanuel Bor - 5,000m

SPC Julius Bor - 5,000m 

SPC Paul Chelimo - 5,000m 

SPC Paul Katam - Marathon

SPC Shadrack Kipchirchir - 5,000m / 10,000m

SPC Nicholas Kipruto - 5,000m / 10,000m

SPC Leonard Korir - 10,000m

SPC Samuel Kosgei - Marathon

SPC Haron Lagat - 3,000m Steeplechase

SPC Marcus Maxey - 110m Hurdles

SPC Susan Tanui - 3,000m Steeplechase

 

Wrestling

Shon Lewis - Head Coach

Bruce Robinson - Assistant Coach

SGT Spenser Mango - Assistant Coach

SGT Ali Asgary - Assistant Coach

 

MAJ Jon Anderson - 85kg Greco-Roman

SGT Ryan Mango - 59kg Greco-Roman

SGT Courtney Myers - 85kg Greco-Roman

SGT Max Nowry - 59kg Greco-Roman

SPC Ellis Coleman - 66kg Greco-Roman

SPC Dillon Cowan - 75kg Greco-Roman

SPC Ildar Hafizov - 59 kg Greco-Roman

SPC Endhyr Meza - 98kg  Greco-Roman

SPC Lucas Sheridan - 85kg  Greco-Roman

PFC Jacob Mitchell - 130kg Greco-Roman

 

2LT Matthew Brown - 74kg Freestyle

SGT Whitney Conder - 53kg Freestyle

SPC Jenna Burkert - 60kg Freestyle

SPC Samantha Klingel - 53kg Freestyle

 

Winter Sports

Bobsled

CPT Michael Kohn - Head Coach

SGT Shauna Rohbock - Assistant Coach

 

CPT Kristi Koplin - Driver, 4-man and 2-man

1LT Brent Fogt - Breakman, 4-man and 2-man

SGT Nick Cunningham - Driver, 4-man and 2-man

SGT Justin Olsen - Driver, 4-man and 2-man

 

Luge

SSG William Tavares - Head Coach

 

SGT Jacob Hyrns - Doubles

SGT Matthew Mortensen - Doubles

SGT Taylor Morris - Singles

SGT Emily Sweeney - Singles

 

Skeleton

 

SFC Tuffield Latour - Head Coach

2LT Megan Henry