2017 WCAP TEAM ROSTERS

Boxing

Charles Leverette - Head Coach

 

1LT Selina Bocanegra - 119 lbs.

1LT Kendall Harris - 201 lbs.

SGT Trey Alexander - 141 lbs.

SGT Naomi Graham - 165 lbs.

SGT Adrian Tillman - 201 lbs.

SPC Daniel Bailey - 123 lbs.

SPC Jesse Cervantes - 201+ lbs

SPC Charles Williams - 123 lbs.

PFC Jajaira Gonzalez - 132 lbs.

PFC Carlos Lebron - 123 lbs.

 

Team Handball

2LT Alec Zeck - Right Wing / Wing Back

 

Modern Pentathlon

LTC Daniel Browne - Running Coach

SSG Dennis Bowsher - Assistant Coach

 

SPC Amro Elgeziry

PFC Samantha Achterberg

PFC Isabella Isaksen

 

 

Para-Athletes

1LT David Garza - Soccer, Mid-Fielder / Defender

SFC Allan Armstrong - Triathlon

SFC Shaun Tichenor - Shooting

SFC Robert Brown - Track and Field, 100m / 200m / 400m

SSG Michael Lukow - Archery, Recurve

SSG Elizabeth Marks - Swimming, 100m / 200m Breaststroke

SSG Ryan McIntosh - Archery, Compound

SGT Kevin Nguyen - Shooting, 10m Mixed Air Rifle Prone / 50m Prone

 

Rugby Sevens

SPC Patrick Blair - Flanker / Hooker

SPC Danielle McDonald - Halfback / Hooker

SPC Cody Melphy - Halfback / Hooker

PFC Ashlee Byrge - Halfback / Hooker

PVT Joanne Fa'avesi - Prop / Hooker

 

Shooting

CPT Matthew Rawlings - 3-Position Small Bore Rifle

2LT Sarah Beard - 10m Air Rifle, 3-Position 50m Smallbore

2LT Amber English - Shotgun

SGT Nickolaus Mowrer - 10m Air Pistol, 50m 3-Position Rifle

SPC Bryant Wallizer - 10m Air Pistol, 50m 3-Position Rifle

 

Swimming

2LT  Joseph Daniels - 50m, 100m 200m Breaststroke

 

Taekwondo

MSG David Bartlett - Head Coach

 

SPC Terrence Jennings - 68kg

SPC Devon Lewis - 57kg

PFC Charles Buset - 63kg

PFC David Kim - 54kg

PFC Niklas Poland - 74kg

 

Track and Field

Scott Simmons - Running Coach

CPT Robert Cheseret - Assistant Coach

CPT Bryce Livingston - Assistant Coach

 

SSG Hillary Bor - 3,000m Steeplechase

SSG Augustus Maiyo - Marathon

SGT Julius Bor - 5,000m

SGT Elkanah Kibet - Marathon

SGT Nicholas Kipruto - 5,000m / 10,000m

SGT Kirwa Kirwa - 10,000m

SGT Samuel Kosgei - Marathon

SPC Emmanuel Bor - 5,000m 

SPC Paul Chelimo - 5,000m 

SPC Leonard Korir - 10,000m

SPC Haron Lagat - 3,000m Steeplechase

SPC Lawi Lalang - 5,000m 

SPC Marcus Maxey - 110m Hurdles

SPC Eliud Rutto - 800m

SPC Frankline Tanui - 3,000m Steeplechase

SPC Susan Tanui - 3,000m Steeplechase

 

Wrestling

Shon Lewis - Head Coach

Bruce Robinson - Assistant Coach

SSG Spenser Mango - Assistant Coach

SSG Aaron Sieracki - Women's Coach

SGT Ali Asgary - Assistant Coach

 

2LT Toby Erickson - 130kg Greco-Roman

SSG Max Nowry - 59kg Greco-Roman

SGT Ellis Coleman - 66kg Greco-Roman

SGT Ildar Hafizov - 59 kg Greco-Roman

SGT Ryan Mango - 59kg Greco-Roman

SGT Courtney Myers - 85kg Greco-Roman

SGT Max Nowry - 59kg Greco-Roman

SGT Lucas Sheridan - 85kg  Greco-Roman

SPC Isaac Dukes - 72kg Greco-Roman

SPC Michael Fuenffinger - 60kg Greco-Roman

SPC James Souza - 87 kg Greco-Roman

PFC Jacob Mitchell - 130kg Greco-Roman

 

2LT Matthew Brown - 74kg Freestyle

SGT Whitney Conder - 53kg Freestyle

SPC Randi Beltz - 68 kg Freestyle

SPC Jenna Burkert - 60kg Freestyle

SPC Samantha Klingel - 53kg Freestyle

PFC Areana Villaescusa - 57kg Freestyle

 

Winter Sports

Bobsled

CPT Michael Kohn - Head Coach

SGT Shauna Rohbock - Assistant Coach

 

CPT Kristi Koplin - Driver, 4-man and 2-man

CPT Brent Fogt - Breakman, 4-man and 2-man

CPT Chris Fogt - Breakman, 4-man and 2-man

SGT Justin Olsen - Driver, 4-man and 2-man

 

Luge

SGT Matthew Mortensen - Doubles

SGT Taylor Morris - Singles

SGT Emily Sweeney - Singles